Trasa biegu

2 edycje skierniewickiego biegu ku pamięci Edmunda Jaworskiego pokazały, że Skierniewice są idealnym miejscem do organizacji imprez masowych. Są w stanie przygotować imprezę masową w bezpieczny i atrakcyjny dla uczestników sposób. O profesjonalnym biegu świadczy przede wszystkim trasa. Jak to wyglądało w przypadku dwóch edycji tej imprezy?

I Skierniewickimi Bieg – 28.08.2016 – trasa

Główny bieg miał 10 km. Trasa została zaplanowana w taki sposób, aby objęła całe miasto i atrakcyjne jego obrzeża.

Start biegu został zaplanowany przy Bramie Parkowej (ul. Sienkiewicza). Następnie biegacze przemierzyli następujące ul:

Meta została zaplanowana na rynku głównym w Skierniewicach.

II Skierniewickimi Bieg – 03.09.2017 – trasa

II Bieg Skierniewicki nie zaskoczył wielkimi zmianami trasy uczestników. Wprowadzono tylko jedno udogodnienie: ustalono start i metę w tym samym miejscu, czyli w miasteczku biegacza znajdującym się na rynku głównym w Skierniewicach. Pozostała trasa była analogiczna do tej, którą uczestnicy mieli okazję przemierzać podczas I edycji biegu.

Dlaczego większość zawodów biegowych odbywa się w centrum miasta?

Wyznaczenie trasy i jej zabezpieczenie jest dużo prostsze, jeżeli wiedzie ona po dobrze oznakowanym terenie, bez żadnych zaułków. Za organizacją biegu w centrum miasta przemawiają również względy bezpieczeństwa. Dużo łatwiej karetce dojechać ulicą do poszkodowanego, niż leśnymi ścieżkami lub alejkami parkowymi. Miejska infrastruktura w tym zakresie jest niezawodna.

Bardzo trudno byłoby przygotować bezpieczną trasę w lesie czy parku również z tego powodu, że mogą tam występować przeszkody w postaci wystających korzeni, leżących szyszek czy kamieni. Asfalt pod tym względem jest bezpieczniejszy. W trakcie długiego biegu dużo trudniej jest nabawić się kontuzji na takiej nawierzchni, niż na leśnej ścieżce.

W związku z tym, że zawody biegowe często mają charakter masowy, dla atrakcyjności całego wydarzenia i większej jego dostępności, centrum miasta, np. rynek główny jest pod względem logistycznym dużo bardziej atrakcyjny dla kibiców. Mieszkańcy dużo chętniej przejdą się piechotą na takie wydarzenie niż wtedy, gdyby mieli dojechać na start komunikacją miejską czy własnym samochodem.