Trasy najlepsze do biegania – upodobania osób aktywnych a wpływ na zdrowie

Trzeba mieć świadomość tego, że upodobania to jedno, a zdrowie to drugie. Często przedkładamy umiłowanie do pewnych rzeczy nad to, co jest dla nas najlepsze. Dotyczy to także ścieżek wybieranych do treningów biegowych.

Oprócz walorów estetycznych widocznych na trasie biegu, takich jak np. te: http://polskabiega.sport.pl/polskabiega/56,105541,16138169,10_najpiekniejszych_tras_biegowych_w_Polsce__ZDJECIA_.html warto także wziąć pod uwagę rodzaj nawierzchni, po której stąpamy. To od wyboru podłoża będzie zależało, czy bieganie będzie miało pozytywny wpływ na zdrowie, czy wręcz przeciwnie.

Wpływ biegania na stawy i mięśnie

Biegając, wywierasz 2-3-krotnie większy od własnego ciężaru nacisk na mięśnie i stawy. To pokazuje, jak w tym czasie muszą one intensywnie pracować, i z jakimi obciążeniami się spotykają. Właśnie dlatego warto zwrócić uwagę na podłoże, po którym biegasz. Możesz skutecznie zminimalizować negatywne skutki oddziaływania podłoża na stawy, jeżeli postawisz na to właściwe, być może nawet niezgodne z Twoimi upodobaniami. Warto poświęcić atrakcyjne widoki, malownicze tereny, na rzecz swojego zdrowia.

Wpływ biegania na mięśnie

Ziemna nawierzchnia do biegania

Polne drogi, a także ścieżki leśne są wspaniałym terenem do biegania, nie tylko ze względu na możliwość bliskiego obcowania z przyrodą. Taka nawierzchnia jest rajem dla stóp, kolan, jak i kręgosłupa. Niestety, nie każdy ma okazję, aby z takich terenów korzystać. Najgorzej mają mieszkańcy wielkich miast. Warto jednak przynajmniej raz w tygodniu wyjechać za miasto, aby pobiegać dłużej po takim właśnie terenie.

Naturalne ścieżki dają możliwość zorganizowania intensywnego treningu, który nie będzie miał negatywnego wpływu na organizm. Nie będzie tu mowy o żadnych przeciążenia. Jeżeli jednak chcesz poćwiczyć prędkość, na takiej powierzchni nie będzie to możliwe.

Trawa a bieganie

Okazuje się, że wyrobienie prawidłowej techniki biegu jest możliwe tylko na trawniku. Biegając po nim boso, idealnie wyczuwamy teren, a w dodatku możemy liczyć na wspaniałe doznania. Pamiętajmy jednak, że na miejskich trawnikach mogą czekać na nas niemiłe niespodzianki…

Chodzenie, a nawet bieganie po trawie znakomicie wpływa na likwidacje płaskostopia oraz pozwala wypracować naturalne mechanizmy stabilizujące sylwetkę. Jest tu jednak jedno ostrzeżenie! Jeżeli miałeś w przeszłości urazy, nie funduj sobie zbyt długich biegów po trawie, ponieważ Twoja kontuzja może się odnowić.

Bieganie po piasku

Bieg po piasku o wschodzie lub zachodzie słońca to coś wspaniałego. Warto w ogóle ściągnąć buty lub założyć bardzo lekkie obuwie. Twoje stopy odpoczną, a łydki będą pracowały mocniej.

Bieganie po piasku jest niezwykle wyczerpujące, choć bardzo przyjemne. Może być również niezwykle ryzykowne, ze względu na obciążanie jednej strony ciała podczas biegania linią wyznaczaną przez wodę. Natomiast biegając w głębokim piasku, nie trudno o skręcenie stawu skokowego.

Trening na piasku powinien trwać maksymalnie 20 minut. Biegacze, u których bardzo często pojawiają się kontuzje stawu skokowego, w ogóle powinni zapomnieć o tym terenie.

Bieganie po piasku

Bieganie po asfalcie i betonie

Wielu biegaczy na takie podłoże jest skazanych, ze względu na to, że właśnie taka nawierzchnia jest wybierana podczas zawodów. Naturalnym jest więc, że miłośnicy biegania muszą trenować na nawierzchni, na której przyjdzie im walczyć o jak najlepsze wyniki. Asfalt jest nawierzchnią, na której można osiągnąć bardzo duże prędkości. Dzięki temu, że producenci butów bardzo często dostosowują technologię produkcji właśnie do powierzchni asfaltowych, ryzyko kontuzji na asfalcie w odpowiednim obuwiu jest wręcz minimalne.

Asfalt stanowi jednak duże obciążenie dla nóg, jak i całego aparatu ruchu, dlatego trzeba się przygotować odpowiednio do treningów, jak i startów w zawodach na takiej nawierzchni. Konieczne jest wzmocnienie mięśni. Jeżeli masz problemy z kolanami czy kręgosłupem, bieganie po asfalcie jest zabronione.

Bieżnia

Bieżnie mechaniczne są częstą alternatywą, gdy biegacz nie może odbyć treningu na świeżym powietrzu, z powodu złej pogody. Przeciążenia są tu znikome, a amortyzacja bardzo dobra. Na bieżni możesz biegać szybciej niż w rzeczywistości ze względu na to, że podłoże jest bardzo sprężyste.

Należy pamiętać, że korzystanie z bieżni powinno być jedynie alternatywą w nagłych przypadkach, gdy treningi nie mogą odbyć się na naturalnym podłożu. Korzystając z takiego sprzętu, często pogarsza się technikę biegu.