20 stycznia 2016

O Patronie

Edmund Jaworski – nauczyciel i trener

Edmund Jaworski urodził się 30 września 1928 r. w Skierniewicach. Tu się wychował i uczył. W okresie okupacji uczestniczył w ruchu oporu, początkowo w Związku Walki Zbrojnej, a później w Batalionach Chłopskich. Po ukończeniu studiów na AWF Warszawie w 1953 r. podjął pracę w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Prusa w Skierniewicach. Z młodzieżą tej właśnie szkoły trenował m.in. boks i piłkę siatkową. W tej dyscyplinie uczniowie zdobyli wicemistrzostwo Polski Szkolnego Związku Sportowego.

Ostatecznie Edmund Jaworski skupił się na lekkiej atletyce i na tym polu osiągnął największe sukcesy jako trener. W ciągu 16 lat pracy w Skierniewicach, mimo braku boiska i sali gimnastycznej, wychował wielu młodzieżowych rekordzistów i mistrzów Polski w dyscyplinach lekkoatletycznych, wśród nich byli: Halina Foks, Barbara Kalisiak, Daniela Tarkowska, Barbara Zwolińska, Tadeusz Wojciechowski, Andrzej Madany, Jerzy Kobyłecki, Witold i Lech Krupińscy. To tylko niektóre nazwiska z całej plejady wybitnych zawodników wywodzących się ze Skierniewic. Dzięki Edmundowi Jaworskiemu Skierniewice skutecznie konkurowały z takimi ośrodkami sportowymi jak Warszawa i Łódź. Jego osiągnięcia sprawiły, że o Skierniewicach stało się głośno w całej Polsce. Pisano, że Skierniewice są „kuźnią talentów lekkoatletycznych”. Miastu powierzono organizację Mistrzostw Polskich SZ5 w lekkiej atletyce. Wkrótce Edmundowi Jaworskiemu powierzono funkcję trenera kadry narodowej oszczepników. Był trenerem znakomitej zawodniczki Danieli Tarkowskiej (później Jaworskiej), złotej medalistki Mistrzostw Europy w Helsinkach, wielokrotnej mistrzyni i rekordzistki Polski, która dwukrotnie reprezentowała Polskę na olimpiadach w Meksyku i Monachium. Do jego wychowanków należą także bracia Krupińscy – oszczepnicy wywodzący się ze Skierniewic, wielokrotni reprezentanci Polski w tej dyscyplinie sportu.

W 1969 r. Edmund Jaworski przeniósł się do Warszawy. Z kadrą narodową i olimpijską kobiet pracował do roku 1972. Jego kolejna wybitna podopieczna Ewa Gryziecka była uczestniczką olimpiady w Monachium i rekordzistką świata w rzucie oszczepem w 1972 r.

Po zakończeniu współpracy z kadrą narodową Edmund Jaworski poświęcił się pracy jako nauczyciel wychowania fizycznego. Zginął śmiercią tragiczną 13 lipca 1993 r. w Warszawie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim.

Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic